Yaratıcı Bir Yazma Tekniği: RAFT

1
5931

Konuşmayı çok seven öğrencilerimizin yazma konusunda zorlandıkları yadsınamaz bir gerçektir. Tek sözcüklü yanıtlara, çoktan seçmeli sınavlara alıştırılan öğrencilerin yazma alanından uzak durması normal olsa gerek. Bu nedenle yıllar önce bir eğitimde öğrendiğim ve öğrencileri yazmaya teşvik edebilecek bir etkinlikten bahsetmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

RAFT, Role (rol), Audience (seyirci), Format (biçim), Topic (konu) sözcüklerinin ilk harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir yazma tekniğidir. RAFT, öğrencilerin hangi rolde yazacaklarına karar verdikleri, bu rolde kime yazacaklarını belirledikleri, yazım için hangi biçimi kullanacaklarını (afiş, mektup, şiir, e-posta vb.) kendilerinin seçtikleri bir yazma stratejisidir. Bu stratejiyi kullanarak öğretmenler, öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik seçim yapmalarını, yaratıcılığı kışkırtmayı, farklı perspektiflerden bir konuyu ele alabilmelerini ve farklı kitleler için yazma alıştırmaları yapmalarını sağlayabilir.

Derste işlenen herhangi bir konuyla ilgili öğrencilerin hangi rolde yazacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Örneğin trafik sorunu ile ilgili bir konuda çalışılacak. Öğrencilerden bu konuda hangi rolü seçerek yazmayı isteyeceklerini belirlemeleri istenir. Araba, yol, yaya, bisiklet, trafik ışığı vb. arasından istediğini seçip, seçtiği rolde yazmaya başlayabilir. İkinci adım da seçilen rolde kime seslenileceğine karar verilmesidir. Örneğin, öğrenci bisiklet olarak yazamaya başladı ve trafikte yer alan bir bisiklet olarak arabalara, devlet yetkililerine, tüm sürücülere ya da yollara hitaben yazabilir. Rolün, hangi role hitaben yazacağına karar verdikten sonra, hangi yazım türünde yazılacağına karar verilmelidir. Bir mektup mu, şiir mi, afiş mi, e-posta mı?

Bu yazma tekniğini uygularken basit bir format kullanılabilir. A4 sayfasının üstüne “Kim, Kime, Konu, Biçim” yazılarak öğrencilerin bu başlıkların altına seçimlerini yazabilmeleri için boşluk bırakabilirler.

Özellikle tek bir konuda tüm sınıfın aynı şeyi yazmasının beklendiği yazma çalışmalarından sıkılan öğrenciler için farklılık getirecek böylesi bir teknik, öğrencilerin severek yazmaya başlamalarının yolunu açabilir.

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here