TRENDLER

Yaratıcı Problem Çözme Konusunda Küçük Çocuklar Üniversite Öğrencilerinden Daha Mı İyi?

Görüntülenme 1823

0
Yaratıcı Problem Çözme Konusunda Küçük Çocuklar Üniversite Öğrencilerinden Daha Mı İyi?

Çocukların televizyon kumandalarının nasıl çalıştığını nasıl bu kadar kolay çözebildiklerini hiç merak ettiğiniz mi? Ya da akıllı telefonlarınızdaki uygulamaları nasıl sizden daha hızlı bir şekilde ve “tam olarak” anlayıverdiklerini? Konu problem çözme olduğunda, küçük çocukların yetişkinlere göre çok daha açık fikirli oldukları görünüyor.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, konu oyuncakların ve küçük aletlerin nasıl çalıştığını anlamak olduğunda 4 ve 5 yaşındaki çocukların üniversite öğrencilerinden daha zeki olduklarını buldular.

Psikolog Alison Gopnik bu araştırmayı Edinburg Üniversitesi’nden meslektaşı Christopher Lucas ile birlikte yürüttü. Araştırmacılar çocukların bu kadar fazla şeyi bu kadar hızlı bir şekilde öğrenmelerinin sebebinin neler olduğunu ve öğrenirken çocukların beyinlerinde neler olup bittiğini anlamak istediler.

Böylece 100 okulöncesi çocuk – 4 ve 5 yaşındaki kız ve erkek çocuklar – çalışmaya alındı ve laboratuara getirildi. Çocuklar, kilden şekillerin tek başına ya da belli bir kombinasyon içinde yerleştirilmesiyle çalıştırılabilen bir müzik kutusunda nasıl müzik çalacaklarını çözmek zorundaydılar. Farklı şekiller ve kombinasyonlardan oluşan tüm bir seri çocuklara gösterildikten sonra onlara makineyi çalıştırıp çalıştıramayacakları soruldu.

“Küçük çocukların – özellikle en küçüklerin – neden ve sonuç ilişkisini çözüp çözemeyeceklerini görmeye çalışıyorduk” diyor Gopnik. “Çocuklar bu makineyi çalıştırma konusunda ne yapacaklar diye merak ediyorduk.”

Bilim insanları araştırma kapsamında 170 üniversite öğrencisini de test ettiler. “Şaşırtıcı bir şekilde 4 yaşındaki çocukların bu konuda sadece inanılmaz iyi olduklarını değil, aslında bu konuda yetişkinlerin olduğundan bile daha iyi olduklarını keşfettik” diyor Gopnik.

Peki ama nasıl oluyor da ayakkabılarının bağcıklarını bile bağlayamayan bu küçük çocuklar, küçük aletlerin nasıl çalıştığını çözmek konusunda yetişkinlerden daha iyi olabiliyorlar? Sonuçta geleneksel akıl, küçük çocukların sebep ve sonuç ilişkisi gibi soyut şeyleri, gelişimlerinin oldukça ileri evrelerine kadar tam olarak anlamadıklarını ileri sürüyor.

Gopnik’e göre bunun sebebi çocukların problemi çözmeye yetişkinlerden daha farklı bir şekilde yaklaşmaları.

Çocuklar küçük aletleri çalıştırmak için çok sayıda yeni ve farklı fikrin yanı sıra alışılmadık yöntemleri de denerler. Örneğin, “Eğer çocuk bir kare bloğun ve daire bloğun tek başına müziği çalabildiğini görürse, bir kareyi ve bir daireyi alıp her ikisini birden çalışması için makineye koyar. Üstelik deneyi gerçekleştirenlerin böyle bir şey yaptığını hiç görmemiştir” diyor Gopnik.

Bu esnek ve akıcı bir düşünme şeklidir: Çocuklar olası olmayan bir hipotezi araştırıyor. “Araştırmaya dayalı öğrenme küçük çocukların doğasında var” diyor Gopnik. Diğer taraftan yetişkinler, ilk ve en belirgin çözümün üzerine atlar ve işe yaramasa bile inatla ona yapışıp kalırlar. Bu esnek olmayan ve sınırlı bir düşünme şeklidir. “Bu çalışmadan çıkan dersin şu olduğunu düşünüyoruz: Belki de çocuklar, sonuç beklenmedik bir şey olduğunda problem çözme konusunda daha iyiler” diyor Gopnik.

Ve belki de bu esneklik düşündüğümüzden çok daha erken kayboluyor. Gopnik ve ekibi, bu soyut düşünme deneylerinde daha küçük çocukları ve anaokulu öğrencilerini birbiriyle kıyasladı. Henüz altı bezli olan küçük çocukların objeler arasındaki ilişkiye odaklanma konusunda çok daha iyi oldukları ortaya çıktı. Gopnik’e göre 18 aylık küçük bir çocuk, adeta aşırı güçlü küçük bir öğrenme makinesi gibi işliyor.


Bu yazı MİA Anaokulları sponsorluğunda yayınlanmaktadır.

MİA Anaokulları
 

Kaynak: http://blogs.kqed.org/mindshift/2014/06/for-creative-problem-solving-why-young-kids-can-outwit-college-students/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!