Jack London’ın 1903 yılında yayınlanan kitabı, Klondike Altına Hücum döneminde geçen bir macerayı anlatıyor. Yugoslavya ve İtalya’da “aşırı radikal” olduğu için yasaklanmış olan kitap, yazarın iyi bilinen sosyalist eğilimleri nedeniyle Naziler tarafından da yakılmıştı.

2. Gazap Üzümleri – John Steinbeck

Steinbeck’in 1939 yılında yazdığı roman, her ne kadar ekonomik zorluklar nedeniyle Amerika, Oklahama’daki evlerini Kaliforniya’ya gitmek üzere terk etmek zorunda bırakılan çiftçi bir ailenin hikayesini anlatsa da, bazı insanlar bu kitabın komünist değerleri yücelttiğini düşündüğü için kitap Amerika’da büyük tepki gördü. Yine de kitabın yazarı hem Ulusal Kitap Ödülü’nü hem de Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Kitap özellikle, hikayenin geçtiği Kaliforniya, Kern County bölgesinde tepki topladı, çünkü Steinbeck’in bölgeyi ve çalışma şartlarını tasviri oldukça karalayıcı bulundu.

3. Loraks – Dr. Seuss

Bazıları Dr. Seuss’un Loraks karakterine bakarak “ağaçlar adına konuşan” tüylü küçük bir adam görse de, bazıları 1971 yılında yayınlanan bu çocuk kitabını tehlikeli bir siyasi yorum olarak gördü. Kitabın yazarının bile bu kitap için “propaganda” dediği bildiriliyor.

(Türkçeye çevrilmemiştir.)

4. Ulysses – James Joyce

1922 yılında yayınlanan kitap 20. yüzyılın en önemli ve etkili eserlerinden biri olsa da, hem dili hem de cinsel içeriği nedeniyle müstehcen bulundu. Üstelik sadece birkaç yerde değil. 1921 yılında toplum ahlakı konusunda çalışmalar yapan bir grup, kitabı tüm Amerika’da yasaklatmayı başardı. Birleşik Devletler Postanesi ise sürekli kitabın kopyalarını yaktı. Ancak kitabın yayınevi Random House, 1933 yılında olayı mahkemeye taşıdı ve kitap üzerindeki yasağı kaldırmayı başardı.

5. Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok – Erich Maria Remarque

Birinci Dünya Savaşı gazisi olan yazar Remarque, bu romanı 1929 yılında yazdı. Alman askerlerinin savaşta geçirdikleri süre boyunca karşılaştıkları aşırı zihinsel ve fiziksel stresin bir muhasebesini yapan kitabın gerçekçiliğinin, Nazi liderleri tarafından hoş karşılanmaması hiç de şaşırtıcı değildi. Naziler bu kitabın, propaganda çalışmalarını boşa çıkarmasından korktular.

6. Hayvan Çiftliği – George Orwell

George Orwell’in kitabının İngiltere’de yayınlanması, Stalin karşıtı içeriği nedeniyle bir süre ertelendi. Almanya’da kitap, müttefik birlikler tarafından toplatıldı. Yugoslavya’da 1946, Kenya’da 1991 ve Birleşik Arap Emirliklerinde ise 2002 yılında yasaklandı.

7. Döşeğimde Ölürken – William Faulkner

Çoğu insan, 1930 yılında yayınlanan Döşeğimde Ölürken kitabını bir Amerikan edebiyatı klasiği olarak görse de, Birleşik Devletlerdeki Graves County Okul Bölgesi aynı fikirde değildi. Tanrının varlığını sorguladığı için kitap, 1986 yılında bu bölgedeki tüm okullarda yasaklandı.

8. Lolita – Vladimir Nabokov

12 yaşındaki bir kızı saplantı haline getiren orta yaşlı bir edebiyat profesörünün hikayesini anlatan ünlü kitap, bugün bile tepki çekebilecek bir hikayeye sahip. Kitabın 1955 yılında yayınlandığında aldığı ilk tepkileri hayal etmek çok da zor değil. Fransa, İngiltere, Arjantin, Yeni Zelanda ve Güney Afrika kitabı müstehcen bularak yasakladı. Kanada da aynı şeyi 1958 yılında yaptı ancak daha sonra bu yasağı kaldırdı.

9. Çavdar Tarlasında Çocuklar –  J.D. Salinger

J.D. Salinger’in kitabını okumak, uzun yıllar ergenliğe geçişin önemli bir ritüeli olarak görülse de, ilk yayınlandığı yıllarda (1951) bir çocuğun elini bu kitaba sürmesi her zaman kolay olmuyordu. 1951 yılında, piyasaya çıktığı ilk iki hafta içinde J.D. Salinger’in kitabı New York Times’ın en çok okunanlar listesinde bir numaraya fırladı. Ancak 16 yaşındaki sorunlu bir çocuğun hayatındaki üç günü anlatan kitap, sansür kurullarının her daim “en favori” kitaplarından biri oldu.

10. Seçilmiş Kişi – Lois Lowry

Listedeki en yeni kitap olan (1993) Seçilmiş Kişi, ütopya görünümlü bir distopyayı anlatıyor. Kitap, ötanazi gibi konulara değindiği için Amerika’nın pek çok eyaletinde yasaklandı.