TRENDLER

Yaşam Becerilerini Öğretmek V – Yiyecek Alışverişi

Görüntülenme 932

0
Yaşam Becerilerini Öğretmek V – Yiyecek Alışverişi

Yetişkinler için gıda alışverişi yapmak üzerinde çok fazla düşünülmesi gereken bir etkinlik değil. Bu bizim zaten nasıl yapıldığını bildiğimiz bir şey. Fakat biz de haftalık yiyecek alışverişinin nasıl yapıldığını bilerek doğmadık. Bu, öğretilen ve öğrenilen bir yaşam becerisidir.

Dürüst olmak gerekirse, günlük programımda bir saatlik boşluğum varsa zamanımı yiyecek alışverişi yaparak geçirmeyi tercih etmem. Bu alışveriş benim için bir gerekliliktir, keyif verici bir yolculuk değil. Yine de biliyorum ki eğer çocuklarım kendi evlerine taşındıklarında yemek yapmaları ve yemelerinin mümkün olmasını istiyorsam – ki istiyorum, o zaman onlara yiyecek alışverişinin nasıl yapıldığını öğretmem gerekiyor.

Daha çok küçük oldukları zamandan bu yana alışverişte çocuklarıma da görevler verdim. Başlangıçta bunu aklımı korumak için yaptım çünkü çoğu alışveriş yolculuğum çocuklarımın sabrından daha uzun sürüyordu. Şimdi onlar biraz daha büyükler ve alışveriş yolculuklarını onlara çeşitli becerileri öğretmek için bir fırsat olarak kullanıyorum.

Küçük çocuklarla market alışverişi yapmak

Onlara yapılacak görevler verin

Çocuklar meşgul olduklarında sıkılmaya daha az meyilli oluyor. Küçük çocuklar yardımcı oluyorlarmış gibi hissetmeye bayılır. Alışveriş yaparken kızlara verdiğim ilk görevlerden biri, ihtiyacımız olan gıda maddelerini raflardan almaları ve arabaya koymaları oldu. Bunu onlar olmadan yapamayacağımı düşünmelerine izin verdim!

Okumaya başladıklarında genellikle bir çocuğuma alışveriş listesini kontrol etme görevi verdim. Aradığımızı yüksek sesle okudu ve alıp arabaya koyduğumuzda da listeden üzerini çizdi. Telefonumda markep uygulaması kullanmaya başladığımda çocuklarım bu kontrol işlemini yapmaktan gerçekten keyif aldı.

Eğlenceli hale getirin

Şunu kabul edelim, birçok çocuk market alışverişini sevmez. Çocuklarınızla alışveriş yaparken bunu kısa tutmaya çalışın. O hafta için özel bir yiyecek seçmelerine izin verin. Raflar arasında dolaşırken komik kelime oyunları oynayın. Onları yiyecek alışverişi ile ilgili tutmak büyüdüklerinde de sürdürecekleri bir tutum olarak devam edecektir.

Daha büyük çocukların yiyecek alışverişi sırasında öğrendikleri

Sorumluluk

Çocuğunuza haftada bir akşam yemeğinden sorumlu oldukları bir gün verin. Menüyü o (onlar) planlasın ve ihtiyaç duyacakları tüm maddeler için alışveriş yaparken onlarla birlikte olun.

Bir kere bunda ustalaştılar mı onlara yemek için bütçe belirleme görevi verin ve buna nasıl uyulacağını öğretin. Tarifi uyarlamaları gerekecek mi? Mağazada satılan malzemeleri mi yoksa onların kendi markalarını mı almak zorundalar?

Zihinsel Matematik

Marketler çocuklarınızla zihinsel matematik üzerine çalışabileceğiniz harikat yerlerdir. Birim fiyatı, bütçe ve satış fiyatları, alışveriş yaparken çocuklarınızla hakkında konuşabileceğiniz matematik becerilerinden bazılarıdır.

Tercihler

Güvendiğiniz belli başlı markalar var mı? Aileniz düzenli olarak markalı olan ürünleri market ürünlerine tercih mi ediyor? Kupon kullanıyor musunuz? Tarifte yazanlardan daha fazlasını almak ne zaman daha iyidir?Bunlar bizim bunca yıllık pratikten sonra üzerine hiç düşünmediğimiz şeyler. Alışveriş yaparken ne tür kararlar verdiğinizi çocuğunuza öğretmek için bu fırsatı kullanın.

Beslenme

Çocuklarınız dengeli beslenmeyi sağlayanın ne olduğunu ya da onları beslediğiniz yiyeceklerin niye seçtiğinizi biliyor mu? Bir manav, beslenme üzerine konuşmak için mükemmel bir yerdir.

 

Kaynak: http://educationpossible.com/teaching-kids-life-skills-food-shopping/

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!