TRENDLER

Yazar Zadie Smith'ten 7 Yaşındaki Kızına "Güzellik" Tavsiyesi

Görüntülenme 820

0
Yazar Zadie Smith'ten 7 Yaşındaki Kızına

Türkçe’de İnci Gibi Dişler, Güzelliğe Dair, İmza Toplayan Adam kitaplarıyla tanınan yazar Zadie Smith, geçtiğimiz günlerde katıldığı Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde kızına getirdiği 15 dakikalık “ayna süresi” sınırlamasını anlattı.

“Aynalara bakarak çok fazla zaman geçirmeye başladığını fark ettim,” diyor Smith. “Bu artık beni çileden çıkarmaya başladı. Sonra bir anda, doğaçlama bir şekilde bir kural getirmeye karar verdim: Eğer ayna önünde geçirdiğin süre 15 dakikadan uzun sürerse, aynanın önünden çekil.”

Smith, oğlunun ve kızının sabahları evden çıkmak için harcadığı süreler arasındaki eşitsizliği net bir şekilde fark ettiğinde bu kuralı getirdiğini anlattı.

“Kızıma şu şekilde açıkladım bu kuralı: Boşa zaman harcıyorsun, erkek kardeşinse bunu yapmak için hiç bu kadar zaman harcamayacak. Hayatının her günü üstüne bir tişört giyecek, kapıdan çıkacak ve makyajını yapmak için bir buçuk saatini harcadığın umurunda bile olmayacak.”

Smith, kızının bu sınırlandırmayı pratik bir zaman tasarrufu yöntemi olarak görmeye başladığını ve bu yüzden ona “kadın güzelliği” hakkında “vaaz vermesine” gerek kalmadığını söylüyor. Yine de göz kontürünün tam bir zaman kaybı olduğunu söylemeden edemediğini ekliyor. “Beni görüyor, nasıl giyindiğimi ve bunun ne kadar zamanımı aldığını görüyor.”

Çok hafif bir makyajla görmeye alıştığımız yazar Smith, kitapları için yaptığı çalışmalarda kadınların kendileriyle olan ilişkilerini keşfettiğini de dile getiriyor. Zadie Smith, “Güzelliğe Dair” isimli kitabında da kız çocuklarımızı, kadın olmanın getirdiği kaçınılmaz özsaygı mücadelesinden korumanın güçlüğünü anlatıyor.

Smith’in kızının sadece 7 yaşında olduğunu göz önüne alırsak, yazarın kızıyla aralarında geçenler, kadınların çok küçük yaşlarda bile ne büyük baskılar yaşamaya başladığını ortaya koyuyor. Belki de 15 dakikalık ayna sınırlamasını hepimiz hayatlarımızda uygulamaya başlayabiliriz. İster 7 olalım, ister 70…

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/entry/zadie-smith-daughter-mirror_us_599adc6be4b0e8cc855ecb27

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!