TRENDLER

"Yazın Yapılacaklar Listesi" ile Vicdan Azabımı Nasıl Yendim?

Görüntülenme 629

0

Dürüst olmam gerekirse, geçtiğimiz yaz çok fazla vicdan azabı çektim. Eşim de ben de çalışmak zorunda olduğumuzdan, çocukları, o yaz okulundan bu yaz kampına sürüklemek zorunda kaldığım için çok suçluluk duydum. Hafta içi ben çalışırken, çocuklarıyla havuz keyfi yapan annelerin sosyal medyadaki fotoğraflarını görünce çok kıskandım.

Elbette bu duygular sadece bana aitti. Çocuklarım harika bir yaz geçirdi ve benim 9-5 mesaime içerliyor gibi bir halleri de yoktu.

Sadece ben o durumdaydım.

Yaz tatili yine geldi çattı. Ama bu yıl kendime bir söz verdim: Geçen yıl yaşadığım bu duyguları tekrar hissetmeme izin vermeyeceğim.

Peki bu duygularla nasıl savaşacağım?

Bir “yaz tatilinde yapılacaklar” listesiyle! 

Bu hafta yaz tatilinde yapılacaklar listemizi büyük bir karton kağıda yazdık. Çocukların bu yaz yapmak istedikleri bütün büyük ve küçük aktiviteleri listeye koyduk.

Kütüphane

Havuz

Kamp

Arabalı açık hava sinemasında film izlemek 

Çocuk müzesi

Toplamda birlikte yapmak istediğimiz 32 şey bulduk.

Listeyi bitirdiğimizde çocuklarıma dönüp, “Güzel bir yaz geçireceğiz değil mi?” diye sordum.

6 yaşındaki kızım Adeline coşkuyla bağırdı: “Hayır, muhteşem bir yaz geçireceğiz!“

Listeyi baştan aşağı okuduğumda, mükemmel bir yazın nasıl olması gerektiğinin aslında kafamda yarattığım bir şey olduğunu ve bunun, çocuklarımın mükemmel bir yaza dair fikirleriyle pek örtüşmediğini fark ettim. İstekleri çok basit şeylerdi. Ailece hayvanat bahçesine gitmek. Su balonu savaşı yapmak. Evimizin yakınındaki bir nehirde kanoya binmek. Bunların hepsi de kesinlikle yapabileceğimiz ve yapacağımız şeyler. Kurumsal bir işim olsa bile.

Muhteşem bir yaz olacak!

Eğer yazın başka annelerin Instagram ya da Facebook hesaplarına bakıp “Keşke ben de böyle bir yaz geçirsem” diyenlerdenseniz, bu yıl bu düşünce şeklinizi değiştirmeniz konusunda sizi teşvik etmek isterim. Kendinizi bu vicdan azabından ve kıskançlıktan kurtarın!

Günün hangi saati havuza gittiğinizin bir önemi yok, önemli olan gittiğinizde suya girip tadını çıkarmanız.

Başka bir ülkeye seyahat etmek çok da önemli değil, önemli olan aileniz için anlamlı olan bir şeyler yapmak. Bu, arabanıza ya da otobüse atlayıp evinizin çok yakınındaki bir yerlere gitmek anlamına gelse de.

Önemli olan çok fazla para harcamak değil, birlikte olmak.

Bundan 20 yıl sonra bu yaz aylarına geri dönüp baktığımızda, yaz okulu ve iş arasında mekik dokuduğumuz anları değil, havuzda suyla oynadığımız ve akşamları komşularla bahçede oturduğumuz keyifli anları hatırlayacağız.

Yaz tatilini aileniz için harika kılan küçük anları önemseyin.

Hatta kim bilir, belki siz de bir “yazın yapılacaklar listesi” yaparsınız.

 

 

Kaynak: http://community.today.com/parentingteam/post/how-a-bucket-list-eliminated-my-mom-guilt?cid=sm_npd_td_fb_pa

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!