TRENDLER

YouTube Yıldızları, Çocukları Sağlıksız Beslenmeye mi Teşvik Ediyor?

Görüntülenme 329

0
YouTube Yıldızları, Çocukları Sağlıksız Beslenmeye mi Teşvik Ediyor?

Çocuklar ve sosyal medya üzerine yapılan yeni bir çalışma, YouTube fenomenlerinin çocukları daha fazla kalori içeren sağlıksız atıştırmalık yemeye teşvik ediyor olabileceğine işaret ediyor. Araştırmada, şekerli ve yağlı birtakım gıda ürünlerini tüketen popüler video yıldızlarını izleyen çocukların, izlemeyenlere göre yüzde 26 oranında fazla kalori aldığı ortaya konuyor.

Baş araştırmacı Anna Coates, çocuklara reklam olarak izletilen herhangi bir gıdanın tercih edilme oranının artırdığının zaten bilindiğini; bu çalışmayla amaçlananın ise, “reklam” ayrımının olmadığı içeriklerin izleyici kitleyi nasıl etkilediğinin gözlenmesi olduğunu belirtiyor.

Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan çalışma, çocukların sosyal medyadan görüntülere olan tepkilerini inceliyor ve bulgulara göre abur cubur reklamcılığı, son derece acil şekilde kontrol altına alınması gereken konuların başında geliyor.

Liverpool Üniversitesi araştırmacılardan Emma Boyland, çocukların izledikleri video bloglardaki akranlarının onlardan biri olduğunu düşündüklerini, ve bu sebeple bu yıldızların tüm eylemlerini normalleştirip örnek aldıklarını belirtiyor. Dolayısıyla, gençlerin zihinlerinde güvenli bir pozisyon kazanan bu kişilerin bazı sorumluluklarının olduğuna dikkat çekiyor.

“Gömülü içerik”

Araştırmacılar, özellikle de reklam ve gerçek içerik arasındaki farkın net bir şekilde belli olmadığı sosyal medya kanallarında, çocuklar için çok daha fazla koruma olması gerekliliğiyle ilgili çağrıda bulunuyorlar.

Dr. Boyland’ın konuyla ilgili açıklaması ise şöyle: “Televizyonda, izlenen şeyin reklam olduğuyla ilgili daha net bir çizgi var. Her şeyden önce, bir reklam molası verildiği görsel ve işitsel şekilde belirtiliyor. Oysa dijital içeriklerin çoğunda ‘gömülü’ olarak bilinen pek çok reklam yer alıyor.”

Pediatrist ve çocuk sağlığı uzmanı akademisyen Russell Viner da çocuklara yönelik bu tehlikeli stratejiye karşı çok daha fazla yasal düzenleme yapılması gerektiğini savunuyor. “Çocukların, sadece televizyonda değil, aynı zamanda çevrimiçi ortamda da önemsiz yiyeceklerin pazarlanmasından korunması hayati önem taşıyor,” diyen Viner’a göre, şirketlerin bu politikalarının muhakkak önüne geçilmeli.

İngiltere’de 10-11 yaşlarındaki 25 çocuktan 1’i obez

İngiltere’deki ulusal program kapsamında, çocukların ilkokula başlarken ve mezun olduklarında rutin olarak boy-kilo ölçümleri yapılıyor. Bu sonuçlara göre derlenen 2016-2017 raporu, tarihinde ilk kez bu kadar çarpıcı sonuçlara imza atıyor: 10-11 yaş arasındaki, 25 çocuktan 1’i obez kategorisinde.

Hükümet, çocukluk çağı obezite planının yeterince kapsamlı olduğu konusunda ısrar etse de, Halk Sağlığı Yerel Yönetim Derneği acilen aksiyona ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Yönetim kurulu başkanı Izzi Seccombe, İngiltere’nin Batı Avrupa’nın en şişman ülkesi olduğunu belirtiyor ve bugünün obez çocuklarının, yarının obez yetişkinleri olacağının altını çiziyor.

Geçtiğimiz yıllarda Dünya Sağlık Örgütü’nün teşvikiyle üzerine düşülen, özellikle çocukların izledikleri içerikler arasına sıkıştırılan sağlıksız atıştırmalık reklamlarını engelleyecek uygulamalara yönelik çalışmalar ise henüz başlangıç aşamasında.

 

Hazırlayan: Team Behind It

Kaynaklar: http://www.bbc.com/news/health-44261065

http://www.bbc.com/news/health-44258509

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!