TRENDLER

YouTube’dan Çocuklar İçin Daha Güvenli Yeni Bir Uygulama

Görüntülenme 627

0
YouTube’dan Çocuklar İçin Daha Güvenli Yeni Bir Uygulama

YouTube’un 2015 başında çıkarmış olduğu, çocuk odaklı uygulaması Youtube Kids, son dönemde önüne geçemediği uygunsuz içerikler ile tepki çekmiş; ailelerin endişeleriyle ilgili sayısız geri bildirim almıştı. Çocukların YouTube’un en kalabalık izleyici segmentlerinden birini oluşturduğu günümüzde, tüm anne-babaların bu endişeyi taşıdığı tartışılmaz bir gerçek.

Yapay zekanın yetersizliği ve çocukları istismar eden içerikler hakkındaki eleştirileri hızla dikkate alan Youtube, şu sıralar gerçek moderatörler tarafından yönetilen yeni bir çocuk uygulaması çıkarmaya hazırlanıyor.

Uygulamanın yeni versiyonu çocuk güvenliği gibi hassas bir konuda algoritmalara güvenmeyerek, içeriklerin denetimini etten-kemikten insanlara teslim edecek. Böylece çocukların önüne sadece YouTube moderatörleri tarafından “beyaz liste”ye alınmış kanalların videoları gelebilecek.

“Beyaz liste” uygulaması

Algoritmik olarak çıkan “önerilen videolar” bölümünü kapatma seçeneğinin; cinsel içerikli dil, küfür, pedofili şakaları, komplo teorileri ve bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklere aykırı yanlış bilgiler içeren videoların çocukların karşısına çıkma ihtimalini ortadan kaldıracağı belirtiliyor. “Beyaz liste” uygulaması hedeflendiği şekilde çalışırsa, çocukların ebeveyn denetimi olmadan da video izleyebilecekleri, güvenli bir platforma kavuşmaları mümkün olacak.

YouTube’dan yeni uygulama hakkında resmi bir onay henüz gelmiş olmasa da, “Her zaman YouTube çocuklarını güncellemeye ve iyileştirmeye çalışıyoruz” açıklaması, konu çocuklar olduğunda teknolojiye değil, insan gözüne güvenmeyi tercih eden ailelerin içini nispeten rahatlatmış durumda.

2018 başında 10.000 adet moderatörü işe alarak dikkatleri üzerine çeken YouTube, bundan böyle sadece çocuk kanallarında değil, platformdaki tüm videolarda doğru ve güvenli içeriği garantilemeyi amaçlıyor. Şiddet, taciz, yanlış bilgilendirme, nefret söylemi, komplo teorileri ve çocuklara yönelik zararlı içerikler taşıyan videoların siteden anında silineceği, daha temiz bir YouTube hepimizin ümidi.

 

 

Çeviri: Team Behind It

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!