TRENDLER

Dünyanın En Zorlu Okul Yolları

Görüntülenme 2727

0
Dünyanın En Zorlu Okul Yolları

ENDONEZYA

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Okula doğru tehlikeli bir yolculuk

Birçoğumuz anne-babamızdan veya annene ve dedelerimizin okula gitmek için kilometrelerce karda yürüdüklerine dair hikayeler duymuşudur. Belki de bu hikayeler biraz abartılmış gelebilir fakat asıl noktayı anladık değil mi? Amerika’daki bir çok çocuk sıcak araba veya otobüsle yakındaki okula gitme konforuna sahip. Fakat bu galerideki çocuklar için durum aynı değil.

Göreceğiniz fotoğraflarda dünyanın çeşitli yerlerinde her gün okula gitmek için tehlikeli yolculuklar yaşayan çocuklar var. Dünya genelinde eğitim alan 61 milyon çocuğun –ki bunun çoğunluğu kızlar- olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu yolculuklar risk almaya değer gibi görünüyor.

Yukarıdaki fotoğrafta, Ocak 19, 2012’de Endonezya’da yıkılmış bir köprü üzerinden geçerek Banten adlı köydeki okula ulaşmaya çalışan öğrencileri görmektesiniz. Ciberang gölü sel taşkını sonrasında 2001’de inşa edilmiş olan asma köprünün ayaklarını yıkmış.

 

FİLİPİNLER

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Suyun üstünde kalmak

Bu resimde 18 Haziran, 2007’de lastik botlar giyen öğrenciler, Filipinlerde, Manila’nın kuzeyinde Rizal bölgesindeki okulda sınıflarına ulaşabilmek için sandalyeler kullanarak köprü oluşturmuşlar. Öğretmenler okul binasının eskiden çöp atım sahasına olarak kullanılan alan üzerine inşa edildiğini, okulun su tahliye sistemi olmadığını ve sürekli su baskını yaşadıklarını söylüyorlar.

UNICEF’e göre Filipinlerdeki çocukların sadece yüzde 62si 2007-2008 eğitim döneminde liseye gidebildi.  Bu sayı, aynı yıl ilköğretim kademesine giden öğrencilerin (%85) sayısından bile düşük. Bu ülkedeki yaklaşık 11.64 genç okul eğitimi alamadı.

SRİ LANKA

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Kalas üstünde yürümek

Bu resim, 8 Haziran 2009’da Sri Lanka’da bir grup kız öğrenci 16.yy Galle surları arasına konulmuş bir tahta üstünden geçiyorlar.

Okur-yazarlık birliği Room to Read adlı organizasyonun raporlarına göre Sri Lanka’da nitelikli altyapı eksikliği ve dengesiz eğitim imkanı söz konusu. Bu durum sivil çatışma ve 2004’deki tsunamiyle daha kötü bir hal aldı. Adaların dağlık bölgelerinde kızlar, düzgün bir eğitim almak yerine düşük ücretlerle çok uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalıyor. Bunun sonucunda büyük bir okur-yazarlık problemi ortaya çıkıyor. Bugün dünyada 163 milyon okuma yazma bilmeyen genç var ve bunun yüzde 63’ünden fazlası kız.

TÜRKİYE / VAN

16-van-başkale

Depremden Sonra

Van’ın Başkale ilçesindeki bu köy okuluna çocuklar çevre köylerden kilometrelerce yürüyerek geliyorlar.

ÇİN

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Aşağıya bakma

Çocuklar, Çin’de Banpo ilköğretim okuluna ulaşabilmek için oldukça dik bir uçurumun kenarında düz bir alanda yürüyorlar. Tarih 12 Mart 2013. Okul, Shengji’de Bijie şehrinde bir yerde.

37 yaşında Xu Liangfan adlı okul müdürü matematik ve beden eğitimi dersleri vererek çocuklara rehberlik yapmıyor. Dağın ortasına bir yerde olan okulda 20si Gengguan olarak bilinen yakınlardaki bir köyde yaşayan 68 tane öğrenci var. Öğrencilerin yürüdükleri dar patika 40 yıl önce uçurum kazılarak yapılmış ve yerel medyaya göre Gengguan ve okul arasındaki bundan başka yol yok.

“Rekabet Gerçekten Önemli” (The Competition that Really Matters) adlı Amerikan Gelişim Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çinin güçlü eğitim sistemi ülkeyi “gelişmiş endüstrilerde gitgide rekabetçi” hale getiriyor. Buna rağmen, ülkenin sistemine kusursuz da diyemeyiz.

Raporda şöyle yazıyor: “Çin, artan eşitsizlik ve alçalan eğitim kalitesi, kırsal kesimlerde okula erişim zorluğu ve göçmen nüfusu gibi büyük zorluklarla karşı karşıya.”

ARNAVUTLUK

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Gölü geçmek için sadece bir gün daha

Kosova’da bir öğrenci donmuş Batllava Gölünü geçerek okuya gidiyor. Tarih 21 Şubat 2012. İki hafta süren kötü hava koşullarından sonra Orllan köyündeki öğrenciler en sonunda okula gidebilecekler. Eğer orya ulaşmak istiyorsanız, bu dönmüş gölü geçmeniz gerekecek.

UNICEF’e göre Kosova’da eğitim özellikle kızlar için güvenlik sorunu teşkil ediyor. Okullar genellikle yerleşim yerlerinden çok uzak bu da öğrencilerin okula gitmek için kilometrelerce yürümesi anlamına geliyor. Ve bildiğiniz gibi hava sıfırın altındayken bu durum daha da zor.

HİNDİSTAN

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Selden kaçış

Okullarına sel bastıktan sonra, Hindistan’daki ilköğretim öğrencileri sıralarını başka bölgelere taşıyorlar. Tarih, 10 Ağustos 2011. Okul Jammu’nun dışında Bassi Kalan adlı bir köyde. Hindistan, dünyadaki en büyük okuma-yazma bilmeyen nüfus oranına sahip. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı UNICEF kayıtlarına göre okuma yazma bilmiyor.

TÜRKİYE / HAKKARİ

18-semdinli

Taşımalı Eğitim Çamura Karşı

Şemdinli’de İlköğretim okuluna taşımalı eğitim kapsamında servis minibüsleriyle gitmeye çalışan öğrenciler. Öğrenciler çamur nedeniyle araçların çıkamadığı köylerden servise ulaşmak için her gün kilometrelerce yürüyor. 

KANADA

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Fırtınaya karşı gelme

Toronto’nun dışında elektik santralleriyle çevrili bölgede 2 öğrenci okula gitmek için zorlu kar fırtınalarıyla savaşıyor. Bu, 2000 yılının ilk ciddi fırtınası. Amerika’nın orta-batısı ve Kanada’nın doğusuna doğru esen bu fırtına 50 santimetre kar oluşturdu. Tahmin edebileceğiniz gibi hava gerçekten dondurucu.

MISIR

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Otostop çekme

Kahire’nin kuzeydoğusunda bir grup öğrenci bir kamyonetin arkasına asılarak okula gidiyorlar. Tarih, 12 Mart, 2012. Okul, Kahire’nin yaklaşık 103 kilometre kuzeybatısında Gharbia bölgesinde Ibşevay el-Malak adlı bir köyünde.

UNICEF’e göre 6-18 yaş arası okula hiç kayıt olmamış veya ilköğretim sonrası okuldan ayrılmış öğrencilerin yüzdesi 8’i bu da yaklaşık 2,8 milyon çocuk demek.

TÜRKİYE / GİRESUN

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Heyelan Bölgesi

Giresun’un Espiye İlçesi Ericek Köyü’ndeki ilköğretim okuluna öğrenciler heyelan nedenyle bozulan okul yolunu iki ay boyunca yolu her gün yaya gidip gelmek zorunda kaldı.

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Engelli olan Semra Sağır ise okul servislerinin çamurdan hizmet verememesi nedeniyle annesinin sırtında okula gidebiliyor.

HİNDİSTAN

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Denge, denge, denge

Keşmirli çocuklar, Hindistan’daki bir akarsuyun üzerinde hasar görmüş iskele birden geçiyor. Bu resim çocuklar, Srinagar’daki okullarından evlerine geri dönerken çekilmiş, 11 Mayıs 2012.

UNICEF’e göre Hindistan’da okula gitmeyen çocukların sayısı 2003’de 25 milyondan 2009’da 8,1 milyona düştü.

TÜRKİYE / MUŞ

17-mus

Sırat Köprüsü

MUŞ’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova Beldesi’nde Çaksor Deresi üzerine ağaç direk ve tahta kullanılarak yapılan köprüden geçip okula giden öğrenciler, korku dolu anlar yaşıyor.

Tahta köprü üzerine toplu olarak çıkan 200 kadar öğrenci, beldenin ortasından geçen dereye köprü yapılmasını istedi.

Muş’a 45 kilometre uzaklıktaki Altıova Beldesi’nin ortasından geçen Çaksor Deresi, özellikle ilkbaharda şiddetli yağmur ve kar sularının erimesi ile taşıyor. Beldenin çocukları ise Altınova İlkokulu ile Altınova YİBO’ya gitmek için her gün 80 santimetre genişliğinde 18 metre uzunluğunda ve 2 metre yüksekliğindeki ‘sırat köprüsü’nü andıran bu yükseltiden geçmek zorunda kalıyor.

AFGANİSTAN

zorlu ve tehlikeli okul yolları

Askerler arasından geçerek okula gidiş

Bu resimde Ahmadank köyünde bir Afgan çocuğu, Amerikan askerinin yanından bisikletiyle geçerek gidiyor. Tarih, 12 Ekin 2009.

UNICEF’e göre Afkanistan’da yetişkinlerin okur-yazarlık oranı sadece yüzde 39.

TÜRKİYE / AĞRI

15-agri

Dağları, tepeleri, nehirleri aşarak…

Ağrı’da, maddi durumu iyi olmayan ailelerin yaşadığı Fatih Mahallesi‘ndeki öğrenciler, okula gidebilmek için her gün 5 kilometre yürümek zorunda kalıyor.

Hamur ilçesinden göç eden ailelerin oturduğu mahallede yaşayan 20’si kız 43 öğrenci, her sabah belirlenen noktada toplanarak, 5 kilometre uzaklıktaki en yakın okula, 2 veli gözetiminde gidebiliyor. Velilerden Ahmet Babayiğit, mahallede yaşayan ailelerin maddi durumunun iyi olmadığını, bu nedenle öğrencilere servis kiralayamadıklarını anlattı.

Öğrencilere servis tahsis edilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne müracaat ettiklerini, ancak sonuç alamadıklarını belirten Babayiğit, çözüm bulunmaması durumunda 20 kız öğrencinin okuldan alınacağını ifade etti.

14-

 

ÇİN

21-cin

Kilometrelerce merdiven

Çin’in Zhang Jiawan kasabasında ilkokul çağında olanlar de dahil tüm öğrenciler okula gitmek için her gün metrelerce yükseklikteki merdivenleri inip çıkmak zorunda kalıyor.

Hunan eyaletindeki kasabada öğrenciler okula giderken, hiçbir güvenlik tedbiri almadan bu merdivenleri kullanıyor.

Anne babaların, çocuklarını etrafı yüksek dağlarla çevrili vadide yer alan okula bu şekilde okula göndermekten başka çareleri yok. Çünkü bölgede yer alan tek okula gidebilmenin başka bir yolu bulunmuyor.

Derleyen: Ali Koç, Handan Saatçıoğlu

Çeviren: Merve Özçelik

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!